HastaYorumları

yorum
yorum kısmı
yorum
yorum kısmı
yorum
yorum kısmı
yorum
yorum kısmı

Haber Portu


Sitoloji

     Sitoloji (hücre biyolojisi adıyla da anılmaktadır, kökü Grekçe'deki kytos, barındırıcı kelimesidir), hücrelerin fizyolojisini, yapısını, içerdiği organelleri, bulunduğu ortamla olan ilişkisini, yaşam döngüsünü, bölünmesini ve ölümünü inceleyen bir bilim dalıdır. Bu işlem hem moleküler hem de mikroskobik ölçüde gerçekleştirilir. Sitoloji araştırmaları, bakteriler ve protozoa gibi tek hücreli organizmalardan, insan gibi çok hücreli organizmalara kadar büyük bir alana yayılır.
     Hücrelerin oluşumu ve görevleri hakkında bilgi edinmek, bütün biyolojik bilimlerin temelini oluşturur. Değişik hücre türleri arasındaki farklılık ve benzerlikleri ortaya çıkarmak, özellikle de moleküler biyolojinin yanı sıra kanser araştırmaları ve gelişim biyolojisi gibi biyomedikal alanlara çok büyük katkıda bulunur. Bir araştırmadan öğrenilen bilgiler, evrensel bazı teorileri ortaya çıkardığından, bir türün hücresinden edinilen bilgiler diğer türlere de uygulanılabilir hale gelir. Sitolojideki araştırmalar, özellikle genetik, biyokimya, moleküler biyoloji ve gelişim biyolojisine katkıda bulunur.

Vibroakustik Nedir?

     Latince “Vibrare” (titremek) ve Yunanca “Akouein” (duymak), kelimelerinden gelmektedir. Vibroakustik, “vücutta ses titreşimlerinin arttırılması süreci” olarak tanımlanabilir. Vibroakustik terapi, duyulabilen ve hissedilebilen sesleri içerir. Sesi tıbbi bir araç olarak kullanır. Bu teknolojinin gelişimi, dış titreşimlerin, insan vücudunun fonksiyonlarını nasıl etkilediğinin tanınmasını temel alır. Eski zamanlarda insanlar Vibroakustik terapinin, gargara yapma, masaj, okşama, duş alma, ve kaplıca terapisi gibi birçok yöntemini kullanmışlardır.

     Vücudumuz hücrelerden oluşur ve ses dalgalarına doğal olarak titreşim gösterir. Bu keşif birkaç yıl önce Kaliforniya Üniversitesi’nde yapıldı. Herhangi bir hastalık durumunda titreşimlerinde değiştiği gözlendi. Örneğin kanserli hücreler, sağlıklı hücrelerden daha farklı sesler çıkarır. İleride doktorların bu değişimleri “duyarak”, hastalıkları daha erken teşhis edebileceklerini umuyoruz. Şimdilik bu terapi, yeni doğan bebeklerin doğum sırasındaki durumlarını test etmek için kullanılmaktadır.

     Vibroakustik terapi, öncelikle, stresi azaltmak, rahatlamayı arttırmak ve kronik/akut ağrıların en aza indirilmesini sağlamak amacıyla, müzik terapisi şeklinde uygulanmaktadır. En yaygın kullanılan müzik terapisi şekli, daha geniş bir frekans sağlayan tek bir kaynaktan elde dilen ful frekans müziktir (FFM). Bu form, vibroakustik uyarıcıların tüm bedene uygulanabilmesini sağlar. Sesin, fiziksel bir temas olmaksızın, tek bir kaynaktan gelmesi sebebiyle, gücü düşüktür. Ses masaj terapisi, vibroakustik uyarıcıyı, bütün bedene ya da belirli bir kısmına uygulayabilir. Belirli uyarıcılar, deriye direkt temas ile mikro titreşimi üretir. Klinik faydalar; acı azatlımı, kas gevşemesi, daha iyi eklem ve kas esnekliği, kan dolaşımı gelişimi, ve daha iyi hissetmeyi kapsar.

     Vibroakustik terapinin daha az yaygın formları, kronik iltihaplanma tedavisi için prostat masajı, otizm tedavisi için beyin büyüme uyarımı ve sertleşme problemleri tedavisi için şizofrenik penil masajıdır, Parkinson, ağır travma, migren, kabızlık ve idrar tutamama hastalılarının tedavisinde de beyin uyarıcı olarak kullanılabilir.


Vitafon Online Randevuİsim Soyisim
E-mail  
Telefon
Cep Telefonu
Şehir
  
×